Likely refund scenario
- Annual income = $90,000; effective tax rate = 18%; withholding = $18,000; credits = $1,000.
- Estimated tax before credits = 90,000 × 0.18 = $16,200.
- Estimated tax after credits = 16,200 − 1,000 = $15,200.
- Refund = max(0, 18,000 − 15,200) = $2,800; amount owed = $0.