5,000 income with strong savings
- Monthly income = $5,000.
- Pay yourself first = $1,000 (savings, retirement, tax reserves).
- Fixed expenses = $2,500; variable expenses = $1,000.
- Total expenses = 1,000 + 2,500 + 1,000 = $4,500.
- Discretionary income = 5,000 − 4,500 = $500; discretionary percent = 500 ÷ 5,000 = 10%.